Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium magisterskie [3700-AL-SEMM2] Rok akademicki 2023/24
Seminarium magisterskie, grupa nr 2

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Seminarium magisterskie [3700-AL-SEMM2]
Zajęcia: Rok akademicki 2023/24 [2023] (w trakcie)
Seminarium magisterskie [SEM-MGR], grupa nr 2 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każda środa, 17:00 - 18:30
sala 1 - konferencyjna
Budynek Dydaktyczny - Dobra 72 jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Data i miejsceProwadzący
2024-05-22 17:00 : 18:30 sala 1 - konferencyjna
Budynek Dydaktyczny - Dobra 72
2024-05-29 17:00 : 18:30 sala 1 - konferencyjna
Budynek Dydaktyczny - Dobra 72
2024-06-05 17:00 : 18:30 sala 1 - konferencyjna
Budynek Dydaktyczny - Dobra 72
2024-06-12 17:00 : 18:30 sala 1 - konferencyjna
Budynek Dydaktyczny - Dobra 72
Część spotkań jest ukryta - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Liczba osób w grupie: 3
Limit miejsc: 10
Zaliczenie: Zaliczenie
Prowadzący: Jerzy Axer, Piotr Kulas, Tomasz Zarycki
Literatura:

Spis lektur zostanie podany na pierwszych zajęciach oraz będzie sukcesywnie uzupełniany na podstawie problematyki zajmującej studentów.

Zakres tematów:

Zajęcia będą poświęcone przede wszystkim prezentacji wybranych teorii społecznych (m.in. teoria krytyczna szkoły frankfurckiej, perspektywa Pierre’a Bourdieu) oraz towarzyszących im rozwiązań metodologicznych.

Zajęcia przygotowują również studentów do napisania oraz obrony pracy magisterskiej. W ramach pracy na seminarium będziemy wspólnie czytali klasyczne teksty pozwalające na zdobycie warsztatu badawczego, pisarskiego. Równolegle studenci będą zobowiązani do wyboru problematyki własnych zainteresowań badawczych. Następnie będą rozwijali umiejętności formułowania problemów badawczych oraz stawiania trafnych pytań badawczych w odniesieniu do zajmującej ich problematyki. Zajęcia będą podzielone na trzy bloki. W pierwszym będziemy czytali oraz interpretowali teksty rozwijające wrażliwość i wiedzę teoretyczną. W drugim skoncentrujemy się na problemie stawiania pytań badawczych, szukania tez badawczych organizujących całość wywodu. W trzeciej studenci będą zachęcani do przedstawienia fragmentów a następnie całości własnych prac magisterskich oraz obrony zawartych w nich tez przed szerszym audytorium. Na tym etapie będą również formułowali (pisemne) recenzje prac koleżanek i kolegów. Z założenia seminarium wspomaga studentów piszących pracę magisterską, zarówno w sprawach teoretycznych, jak i praktycznych. Dodatkowym celem jest również przygotowanie zainteresowanych osób do przyszłej pracy naukowej.

Nasze seminarium magisterskie posiada trzy podstawowe cele. Pierwszym celem jest wprowadzenie do dojrzałej teorii społecznej i kulturowej oraz do pracy akademickiej i badawczej. Polega to głównie na prezentacji, omówieniu i pogłębieniu znajomości wybranych teorii (głównie społecznych i kulturowych), które mogą okazać się pomocne w budowaniu perspektywy prac magisterskich. Seminarium jest również przestrzenią do dyskusji na temat towarzyszących im metodologii.

Drugi cel ma charakter praktyczny: związany jest on z bezpośrednio z pracą nad projektami prac magisterskich. Prowadzący seminarium pomagają w planowaniu, opracowaniu, pisaniu interdyscyplinarnych prac magisterskich na styku nauk społecznych, nauk o kulturze i nauk humanistycznych. Prowadzący to osoby wyposażone w kompetencje socjologiczne oraz kompetencje z nauk o kulturze i nauk humanistycznych. Prowadzący doradzają oraz pomagają w wyborze metodologii, w szczególności na poziomie wyznaczania tematów i celów badawczych. Prowadzący pomagają również na poziomie praktycznym.

Trzecim celem seminarium jest dyskusja oraz omówienie wybranych zjawisk kulturowych i społecznych z perspektywy nauki. Polega to na rozwijaniu umiejętności obserwacji oraz formułowania na jej podstawie problemów badawczych, w tym stawiania pytań/hipotez badawczych mogących stać się podstawą dyskusji naukowej.

Ponadto, seminarium kształtuje postawę szacunku wobec różnych wyborów metodologicznych, powiązaną z umiejętnością̨ świadomego dokonywania ich oceny, postawę̨ rzetelności badawczej, umiejętność uargumentowanej oceny ustaleń własnych i innych badaczy oraz umiejętność podejmowania rzeczowej dyskusji w gronie dyskutantów reprezentujących różne tradycje badawcze.

Metody i kryteria oceniania:

1. Podstawą zaliczenia seminarium jest:

a. obecność na zajęciach (student ma prawo tylko do dwóch nieobecności w semestrze)

b. przygotowanie do zajęć (znajomość literatury obowiązującej na zajęciach).

c. aktywność na zajęciach,

d. przygotowanie cząstkowych zadań związanych z pisaniem pracy magisterskiej. W tym m.in.

- sformułowanie problematyki tematu pracy,

- sformułowanie pytań badawczych, hipotez,

- umiejętność gromadzenia materiału badawczego, wykorzystanie stanu badań,

- przygotowanie listy lektur, sporządzanie bibliografii, przypisów,

- przygotowanie kolejnych rozdziałów pracy i całości pracy,

- właściwa kompozycja pracy,

e. dyskusja wokół własnego projektu oraz projektu innych studentów.

d. 2 recenzje: fragmentu i całości pracy koleżanki/kolegi.

Warunkiem zaliczenia seminarium jest złożenie pracy magisterskiej.

Zaliczenie na ocenę. Studenci będą proszeni o przygotowywanie recenzji fragmentów oraz całości pracy koleżanki/kolegi.

Uwagi:

gr humanistyczno-społeczna

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki.
ul. Pasteura 5, 02-093 Warszawa tel: +48 22 5532 000 https://www.fuw.edu.pl/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)