Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Europejski Fundusz Społeczny w Polsce

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2103-ORP-L-D6EFSP
Kod Erasmus / ISCED: 14.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0310) Nauki społeczne i psychologiczne Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Europejski Fundusz Społeczny w Polsce
Jednostka: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Grupy: ORGANIZOWANIE RYNKU PRACY - DZIENNE I STOPNIA 6 semestr 3 rok - przedmioty obowiązkowe
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Od studentów oczekuje się podstawowej wiedzy z zakresu prawa oraz instytucji Unii Europejskiej. Studenci powinni posiadać wiedzę na temat problemów społecznych występujących w Polsce oraz podmiotów publicznych i niepublicznych działających w obszarze rynku pracy.

Skrócony opis:

Warsztat ma na celu przedstawienie usystematyzowanych podstawy wiedz na temat funkcjonowania programów współfinansowanych ze środków budżetu Unii Europejskiej w obszarze rynku pracy. W trakcie zajęć główny nacisk zostanie położony na wyposażenie studentów w umiejętności i wiedzę praktyczną, związane z tworzeniem projektów współfinansowanych ze środków europejskich oraz pisaniem wniosków o dofinansowanie. Podczas zajęć studenci uzyskają wiedzę praktyczna na temat form działalności komercyjnej i niekomercyjnej w obszarze usług rynku pracy, która może być wspierana ze środków europejskich.

Pełny opis:

W trakcie zajęć studenci poznają podstawowe pojęcia i terminy związane z funkcjonowaniem polityki strukturalnej Unii Europejskiej oraz zdobywają wiedzę na temat ładu instytucjonalnego związanego z wdrażaniem funduszy strukturalnych w Polsce, z uwzględnieniem podmiotów, które mogą realizować projekty dofinansowane z budżetu UE. W trakcie zajęć zostaną wskazane podstawowe efekty interwencji funduszy strukturalnych oraz dobre praktyki w tym zakresie. W wyniku ukończonych zajęć studenci znają obszary wsparcia oraz zakres interwencji na rynku pracy, którego mogą być wspierane ze środków budżetu Unii Europejskiej. Zajęcia rozwijają podstawowe umiejętności studentów w zakresie realizacji projektów dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej w obszarze rynku pracy. Po ukończeniu przedmiotu studenci powinni szczegółowo wskazywać czynniki warunkujące prawidłowe tworzenia wniosków o dofinansowanie, z uwzględnieniem znajomości technik zarządzania projektowego wykorzystywanych do określania celów, harmonogramu oraz tworzenia budżetu projektowego. Podczas poszczególnych zajęć studenci zostaną zapoznani z budową wniosku o dofinansowanie oraz będą pracować w grupach projektowych nad jego przygotowaniem. W trakcie zajęć zostaną scharakteryzowane podstawowe kategorie związane z budową wniosku o dofinansowanie, takie jak kryteria oceny formalnej i merytorycznej oraz podstawowe pojęcia związane z tworzeniem budżetu projektów (koszty kwalifikowane i niekwalifikowane, wkład własny i inne).

Literatura:

Barcz J., Górka M., Wyrozumska A., Instytucje i prawo Unii Europejskiej. Podręcznik dla kierunków prawa, zarządzania i administracji, Warszawa 2017.

Borowska K., Zastosowanie metody Project Cycle Management w zarządzaniu projektami współfinansowanymi ze środków unijnych, [w:] Hereditas mercaturz. Księga pamiątkowa dedykowana śp. prof. Stanisławowi Miklaszewskiemu, (red.) P. Czubik, Z. Mach, Instytut Multimedialny, Kraków 2012.

Grablewska-Aagten A., Metodyki zarządzania projektami współfinansowanymi ze źródeł Europejskiego Funduszu Społecznego stosowane przez organizacje pozarządowe, ”Nowoczesne Systemy Zarządzania” Zeszyt 12(2017)

Grant Thorton, Dotacje unijne z nowej perspektywy na starcie, wrzesień 2023, https://grantthornton.pl/publikacja/unijne-dotacje-uruchamiane-z-duzym-opoznieniem/

Grucza B. (red), Poradnik ABC zarządzania projektami miękkimi, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Warszawa 2012

Mering T., Wspólnotowa polityka spójności społecznej i gospodarczej – ewolucja i perspektywy, [w:] Anioł W., Duszczyk M., Zawadzki P. W. (red.), Europa Socjalna. Iluzja czy rzeczywistość?, Aspra-Jr, Warszawa 2011. [książka dostępna również w formie e-booka http://www.e-bookowo.pl/nauka/europa-socjalna.html]

Moroń E., Piekot T., Zarzeczny G., Maziarz M., Prosto o konkursach Funduszy Europejskich. Poradnik efektywnego pisania, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Warszawa, 201-.

Plata-Nalborski K., Projekty z dotacją. Podręcznik konsultanta, wnioskodawcy i beneficjentów, Wydawnictwo Helion, 2017.

Świstak M., Polityka regionalna Unii Europejskiej jako polityka publiczna, Warszawa 2020.

Akty prawne i dokumenty związane z wdrażaniem polityki strukturalnej w Polsce

Informacje i materiały dostępne na stronach:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-2021-2027/

https://www.rozwojspoleczny.gov.pl/

Efekty uczenia się:

Student/ka po zakończeniu kursu:

1) ma wiedzę o zasadach realizacji projektów dofinansowanych z budżetu UE w obszarze rynku pracy - KW07;

2) potrafi przygotować w zespole założenia do wniosku o dofinansowanie projektu z funduszy strukturalnych UE w obszarze rynku pracy - KU05, KU08;

3) jest gotów do wyszukiwania informacji o aktualnych zasadach realizacji programów dofinansowanych ze środków UE i dostrzega szanse na realizację projektów rozwojowych w obszarze rynku pracy – K_K01;

4) jest gotów do przygotowywania projektów społecznych z wykorzystaniem finansowania UE z uwzględnieniem znajomości technik zarządzania projektowego wykorzystywanych do określania celów, harmonogramu oraz tworzenia budżetu projektowego (K_K03).

Metody i kryteria oceniania:

1) Przygotowanie projektu grupowego (zespoły max. do 4 osób)– przedstawienie założeń do wniosku o dofinansowanie w ramach konkursu na dotacje ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt należy przygotować pisemnie oraz przedstawić go na zajęciach pod koniec semestru (70% całości oceny);

2) Aktywność na zajęciach (30%)

3) Obecności

Warunkiem zaliczenia konwersatorium jest obecność na zajęciach (możliwa jest jedna nieobecność w trakcie semestru) oraz aktywny w nich udział. W przypadku przekroczenia liczby możliwych nieobecności, istnieje konieczność zaliczenia zajęć na dyżurze. Nieobecność na ponad połowie spotkań prowadzi do niezaliczenia zajęć.

Praktyki zawodowe:

Praktyki zawodowe nie są wymagane

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (zakończony)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Warsztaty, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Tomasz Mering
Prowadzący grup: Tomasz Mering
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Warsztaty - Zaliczenie na ocenę
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Warsztat ma na celu przedstawienie usystematyzowanych podstawy wiedz na temat funkcjonowania programów współfinansowanych ze środków budżetu Unii Europejskiej w obszarze rynku pracy. W trakcie zajęć główny nacisk zostanie położony na wyposażenie studentów w umiejętności i wiedzę praktyczną, związane z tworzeniem projektów współfinansowanych ze środków europejskich oraz pisaniem wniosków o dofinansowanie. Podczas zajęć studenci uzyskają wiedzę praktyczna na temat form działalności komercyjnej i niekomercyjnej w obszarze usług rynku pracy, która może być wspierana ze środków europejskich.

Pełny opis:

W trakcie zajęć studenci poznają podstawowe pojęcia i terminy związane z funkcjonowaniem polityki strukturalnej Unii Europejskiej oraz zdobywają wiedzę na temat ładu instytucjonalnego związanego z wdrażaniem funduszy strukturalnych w Polsce, z uwzględnieniem podmiotów, które mogą realizować projekty dofinansowane z budżetu UE. W trakcie zajęć zostaną wskazane podstawowe efekty interwencji funduszy strukturalnych oraz dobre praktyki w tym zakresie. W wyniku ukończonych zajęć studenci znają obszary wsparcia oraz zakres interwencji na rynku pracy, którego mogą być wspierane ze środków budżetu Unii Europejskiej. Zajęcia rozwijają podstawowe umiejętności studentów w zakresie realizacji projektów dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej w obszarze rynku pracy. Po ukończeniu przedmiotu studenci powinni szczegółowo wskazywać czynniki warunkujące prawidłowe tworzenia wniosków o dofinansowanie, z uwzględnieniem znajomości technik zarządzania projektowego wykorzystywanych do określania celów, harmonogramu oraz tworzenia budżetu projektowego. Podczas poszczególnych zajęć studenci zostaną zapoznani z budową wniosku o dofinansowanie oraz będą pracować w grupach projektowych nad jego przygotowaniem. W trakcie zajęć zostaną scharakteryzowane podstawowe kategorie związane z budową wniosku o dofinansowanie, takie jak kryteria oceny formalnej i merytorycznej oraz podstawowe pojęcia związane z tworzeniem budżetu projektów (koszty kwalifikowane i niekwalifikowane, wkład własny i inne).

Literatura:

Barcz J., Górka M., Wyrozumska A., Instytucje i prawo Unii Europejskiej. Podręcznik dla kierunków prawa, zarządzania i administracji, Warszawa 2017.

Borowska K., Zastosowanie metody Project Cycle Management w zarządzaniu projektami współfinansowanymi ze środków unijnych, [w:] Hereditas mercaturz. Księga pamiątkowa dedykowana śp. prof. Stanisławowi Miklaszewskiemu, (red.) P. Czubik, Z. Mach, Instytut Multimedialny, Kraków 2012.

Grablewska-Aagten A., Metodyki zarządzania projektami współfinansowanymi ze źródeł Europejskiego Funduszu Społecznego stosowane przez organizacje pozarządowe, ”Nowoczesne Systemy Zarządzania” Zeszyt 12(2017)

Grant Thorton, Dotacje unijne z nowej perspektywy na starcie, wrzesień 2023, https://grantthornton.pl/publikacja/unijne-dotacje-uruchamiane-z-duzym-opoznieniem/

Grucza B. (red), Poradnik ABC zarządzania projektami miękkimi, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Warszawa 2012

Mering T., Wspólnotowa polityka spójności społecznej i gospodarczej – ewolucja i perspektywy, [w:] Anioł W., Duszczyk M., Zawadzki P. W. (red.), Europa Socjalna. Iluzja czy rzeczywistość?, Aspra-Jr, Warszawa 2011. [książka dostępna również w formie e-booka http://www.e-bookowo.pl/nauka/europa-socjalna.html]

Moroń E., Piekot T., Zarzeczny G., Maziarz M., Prosto o konkursach Funduszy Europejskich. Poradnik efektywnego pisania, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Warszawa, 201-.

Plata-Nalborski K., Projekty z dotacją. Podręcznik konsultanta, wnioskodawcy i beneficjentów, Wydawnictwo Helion, 2017.

Świstak M., Polityka regionalna Unii Europejskiej jako polityka publiczna, Warszawa 2020.

Akty prawne i dokumenty związane z wdrażaniem polityki strukturalnej w Polsce

Informacje i materiały dostępne na stronach:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-2021-2027/

https://www.rozwojspoleczny.gov.pl/

Uwagi:

brak

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2024/25" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2025-02-17 - 2025-06-08
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Warsztaty, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Tomasz Mering
Prowadzący grup: Tomasz Mering
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Warsztaty - Egzamin
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Warsztat ma na celu przedstawienie usystematyzowanych podstawy wiedz na temat funkcjonowania programów współfinansowanych ze środków budżetu Unii Europejskiej w obszarze rynku pracy. W trakcie zajęć główny nacisk zostanie położony na wyposażenie studentów w umiejętności i wiedzę praktyczną, związane z tworzeniem projektów współfinansowanych ze środków europejskich oraz pisaniem wniosków o dofinansowanie. Podczas zajęć studenci uzyskają wiedzę praktyczna na temat form działalności komercyjnej i niekomercyjnej w obszarze usług rynku pracy, która może być wspierana ze środków europejskich.

Pełny opis:

W trakcie zajęć studenci poznają podstawowe pojęcia i terminy związane z funkcjonowaniem polityki strukturalnej Unii Europejskiej oraz zdobywają wiedzę na temat ładu instytucjonalnego związanego z wdrażaniem funduszy strukturalnych w Polsce, z uwzględnieniem podmiotów, które mogą realizować projekty dofinansowane z budżetu UE. W trakcie zajęć zostaną wskazane podstawowe efekty interwencji funduszy strukturalnych oraz dobre praktyki w tym zakresie. W wyniku ukończonych zajęć studenci znają obszary wsparcia oraz zakres interwencji na rynku pracy, którego mogą być wspierane ze środków budżetu Unii Europejskiej. Zajęcia rozwijają podstawowe umiejętności studentów w zakresie realizacji projektów dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej w obszarze rynku pracy. Po ukończeniu przedmiotu studenci powinni szczegółowo wskazywać czynniki warunkujące prawidłowe tworzenia wniosków o dofinansowanie, z uwzględnieniem znajomości technik zarządzania projektowego wykorzystywanych do określania celów, harmonogramu oraz tworzenia budżetu projektowego. Podczas poszczególnych zajęć studenci zostaną zapoznani z budową wniosku o dofinansowanie oraz będą pracować w grupach projektowych nad jego przygotowaniem. W trakcie zajęć zostaną scharakteryzowane podstawowe kategorie związane z budową wniosku o dofinansowanie, takie jak kryteria oceny formalnej i merytorycznej oraz podstawowe pojęcia związane z tworzeniem budżetu projektów (koszty kwalifikowane i niekwalifikowane, wkład własny i inne).

Literatura:

Barcz J., Górka M., Wyrozumska A., Instytucje i prawo Unii Europejskiej. Podręcznik dla kierunków prawa, zarządzania i administracji, Warszawa 2017.

Borowska K., Zastosowanie metody Project Cycle Management w zarządzaniu projektami współfinansowanymi ze środków unijnych, [w:] Hereditas mercaturz. Księga pamiątkowa dedykowana śp. prof. Stanisławowi Miklaszewskiemu, (red.) P. Czubik, Z. Mach, Instytut Multimedialny, Kraków 2012.

Grablewska-Aagten A., Metodyki zarządzania projektami współfinansowanymi ze źródeł Europejskiego Funduszu Społecznego stosowane przez organizacje pozarządowe, ”Nowoczesne Systemy Zarządzania” Zeszyt 12(2017)

Grant Thorton, Dotacje unijne z nowej perspektywy na starcie, wrzesień 2023, https://grantthornton.pl/publikacja/unijne-dotacje-uruchamiane-z-duzym-opoznieniem/

Grucza B. (red), Poradnik ABC zarządzania projektami miękkimi, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Warszawa 2012

Mering T., Wspólnotowa polityka spójności społecznej i gospodarczej – ewolucja i perspektywy, [w:] Anioł W., Duszczyk M., Zawadzki P. W. (red.), Europa Socjalna. Iluzja czy rzeczywistość?, Aspra-Jr, Warszawa 2011. [książka dostępna również w formie e-booka http://www.e-bookowo.pl/nauka/europa-socjalna.html]

Moroń E., Piekot T., Zarzeczny G., Maziarz M., Prosto o konkursach Funduszy Europejskich. Poradnik efektywnego pisania, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Warszawa, 201-.

Plata-Nalborski K., Projekty z dotacją. Podręcznik konsultanta, wnioskodawcy i beneficjentów, Wydawnictwo Helion, 2017.

Świstak M., Polityka regionalna Unii Europejskiej jako polityka publiczna, Warszawa 2020.

Akty prawne i dokumenty związane z wdrażaniem polityki strukturalnej w Polsce

Informacje i materiały dostępne na stronach:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-2021-2027/

https://www.rozwojspoleczny.gov.pl/

Uwagi:

brak

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki.
ul. Pasteura 5, 02-093 Warszawa tel: +48 22 5532 000 https://www.fuw.edu.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-7 (2024-10-21)