Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Chemia nieorganiczna i analityczna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1200-2BLOK3-LABP
Kod Erasmus / ISCED: 13.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0531) Chemia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Chemia nieorganiczna i analityczna
Jednostka: Wydział Chemii
Grupy: Techniki badawcze w chemii instrumentalnej i nieorganicznej (S2-CH)
Punkty ECTS i inne: 9.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Kierunek podstawowy MISMaP:

chemia

Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Laboratorium (70h) wraz z proseminarium (20h) dotyczą pojęć i zagadnień powiązanych z nowoczesnymi rozwiązaniami w chemii nieorganicznej i analitycznej oraz metodologii badań w tych dziedzinach. w ramach zajęć zaprezentowana jest współcześnie wykorzystywana aparatura i współczesne metody pomiarowe.

Zajęcia prowadzone na dwóch ścieżkach:

Zajęcia w ramach ścieżki nieorganicznej obejmują zaawansowane zagadnienia dotyczące metod syntezy materiałów nanostrukturalnych i poznawanie ich specyficznych właściwości oraz reakcji nieorganicznych, w tym również reakcji oscylacyjnych.

Zajęcia w ramach ścieżki analitycznej są poświęcone praktycznemu wykorzystaniu omawianych na proseminarium nowoczesnych metod analitycznych z wykorzystaniem szeregu technik instrumentalnych do badania wybranych matryc.

Pełny opis:

Laboratorium (70h) wraz z proseminarium (20h) dotyczą pojęć i zagadnień powiązanych z nowoczesnymi rozwiązaniami w chemii nieorganicznej (tj. i analitycznej oraz metodologii badań w tych dziedzinach. w ramach zajęć zaprezentowana jest współcześnie wykorzystywana aparatura i współczesne metody pomiarowe.

Proseminarium rozpoczyna się z początkiem semestru, służy przybliżeniu pojęć i zagadnień, z którymi student zetknie się w czasie laboratorium, natomiast ćwiczenia w ramach laboratorium rozpoczynają się z ok. miesięcznym opóźnieniem w stosunku do proseminarium.

Zajęcia w ramach ścieżki nieorganicznej obejmują zaawansowane zagadnienia dotyczące metod syntezy materiałów nanostrukturalnych i poznawanie ich specyficznych właściwości oraz reakcji nieorganicznych, w tym również reakcji oscylacyjnych.

Zajęcia w ramach ścieżki analitycznej są poświęcone praktycznemu wykorzystaniu omawianych na proseminarium nowoczesnych metod analitycznych z wykorzystaniem szeregu technik instrumentalnych do badania wybranych matryc.

Ścieżka nieorganiczna

Ćwiczenie 1: Kropki kwantowe. Synteza i właściwości optyczne nanokryształów półprzewodnikowych. (dr hab. M. Karbarz, prof. ucz.)

Ćwiczenie 2: Elektrochemiczna charakterystyka katalizatorów procesu redukcji tlenu i przykład praktycznego wykorzystania tej reakcji w ogniwach paliwowych. (dr hab. A. Lewera, prof. ucz.)

Ćwiczenie 3: Badanie kinetyki rozkładu ozonu i reakcji fotolitycznego rozkładu nadtlenku wodoru w roztworach wodnych. (dr B. Witkowski)

Ćwiczenie 4: Chemiczne reakcje oscylacyjne. (dr O. Święch)

Ćwiczenie 5: Samorzutna organizacja cząsteczek alkanotioli na powierzchni złota. (dr hab. A. Więckowska, prof. ucz.)

Ścieżka analityczna

Ćwiczenie 6 – Frakcjonowanie, analiza specjacyjna gleb, fotometryczne oznaczanie pierwiastków matrycowych. (prof. B. Krasnodębska-Ostręga/dr M. Sadowska)

Ćwiczenie 7 – Oznaczanie stężeń wybranych pierwiastków metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej z atomizacją w piecu grafitowym. (dr M. Wojciechowski/O. Dushna).

Ćwiczenie 8 – Analiza wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w próbkach środowiskowych - zastosowanie w analizie powietrza. (dr B. Witkowski)

Ćwiczenie 9 – Analiza składu pierwiastkowego próbek stałych metodą XRF - zastosowanie w archeologii. (dr hab. B. Wagner, prof. ucz.)

Ćwiczenie 10 – Rozkład próbki gleby/rośliny/osadu wspomagany energią mikrofal - porównanie efektywności mieszanin utleniających. (prof. B. Krasnodębska-Ostręga/dr M. Sadowska)

Literatura:

1. Ćwiczenia z Chemii Nieorganicznej, Skrypt, Praca zbiorowa, Wydawnictwo UW, 1986.

2. F.A. Cotton, G.Wilkinson, P.L.Gaus, Chemia Nieorganiczna, PWN, Warszawa, 1988.

3. J.D. Lee, Zwięzła Chemia Nieorganiczna, PWN 1994.

4. S. F. A. Kettle, Fizyczna chemia nieorganiczna, PWN 1999.

5. A. Bielański, "Podstawy chemii nieorganicznej", PWN, Warszawa 2002

6. W. Szczepaniak, Metody instrumentalne w analizie chemicznej, PWN, Warszawa 2004.

7. Dodatkowe materiały dostępne u koordynatora.

Efekty uczenia się:

Student

K_W01 – zna ogólne podstawy teoretyczne metod i rozwiązań stosowanych przy wykonywaniu zadań powiązanych z prowadzeniem do świadczące n z zakresu chemii analitycznej i nieorganicznej.

K_W02 – Zna aspekty budowy i działania nowoczesnej aparatury pomiarowej wspomagającej badania naukowe w chemii.

K_W03 – zna zagadnienia z zakresu wybranej specjalizacji chemicznej pozwalającą na posługiwanie się metodami i pojęciami właściwymi dla tej specjalizacji i pozwalające na samodzielną pracę badawczą.

K_U01 – Potrafi zastosować odpowiednie metody, techniki i narzędzia badawcze w ramach danej specjalności chemicznej, konieczne dla wyjaśnienia postawionego problemu.

K_U02 – Potrafi w sposób krytyczny ocenić wyniki przeprowadzonych samodzielnie doświadczeń w ramach swojej specjalności chemicznej, a także przedyskutować błędy pomiarowe.

K_U3 – Potrafi dyskutować o miejscu chemii w systemie nauk ścisłych i przyrodniczych, oraz o jej znaczeniu dla rozwoju naszej cywilizacji.

K_K01 – Rozumie potrzebę i zna możliwości ciągłego dokształcania się. Potrafi samodzielnie wyszukiwać informacje w literaturze (także obcojęzycznej) oraz korzystać z rad ekspertów.

K_K04 – Ma przekonanie o wadze zachowania się w sposób profesjonalny, przestrzega zasad etyki zawodowej.

K_K05 – Potrafi formułować opinie dotyczące kwestii zawodowych oraz argumentować na ich rzecz zarówno w środowisku specjalistów, jak i niespecjalistów.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na ocenę na podstawie cząstkowych ocen uzyskanych za każde z 9 wykonanych ćwiczeń. Pracownia obejmuje 10 ćwiczeń, po 5 na ścieżce nieorganicznej i 5 na ścieżce analitycznej. Każdy student zobowiązany jest wykonać 5 ćwiczeń ze swojej zadeklarowanej ścieżki oraz 4 ćwiczenia do wyboru z drugiej ścieżki.

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na 10 proseminariach oraz jest zaliczenie 9 zadeklarowanych ćwiczeń i uzyskanie minimum 46 punków (na 90 możliwych).

Każde ćwiczenie oceniane jest w skali 1-10 (8 punktów wejściówka/wyjściówka oraz 2 punkty za opis), do zaliczenia wejściówki wymagane jest uzyskanie 4 punktów z kolokwium pisemnego/ustnego.

Opis należy oddać w terminie nie przekraczającym tygodnia od dnia wykonania ćwiczenia.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/25" (w trakcie)

Okres: 2024-10-01 - 2025-01-26
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 70 godzin więcej informacji
Proseminarium, 20 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Agnieszka Więckowska
Prowadzący grup: Olha Dushna, Marcin Karbarz, Beata Krasnodębska-Ostręga, Adam Lewera, Monika Sadowska, Olga Święch, Barbara Wagner, Agnieszka Więckowska, Bartłomiej Witkowski, Marcin Wojciechowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki.
ul. Pasteura 5, 02-093 Warszawa tel: +48 22 5532 000 https://www.fuw.edu.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-5 (2024-09-13)