Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Jak odnaleźć się na Uniwersytecie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1100-JOU-OG
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Jak odnaleźć się na Uniwersytecie
Jednostka: Wydział Fizyki
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie Wydziału Fizyki
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Celem zajęć jest podniesienie świadomości i zrozumienia neuroróżnorodności w środowisku akademickim. Kurs skupia się na takich zagadnieniach jak ADHD, spektrum autyzmu (ASD), dysleksja oraz inne warianty funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego, wynikające ze zróżnicowanej pracy mózgu. Studenci zapoznają się z wybranymi aspektami najnowszych badań naukowych oraz historią rozumienia neuroróżnorodności. Zapoznają się z informacjami dotyczącymi specyfiki funkcjonowania osób neuroróżnorodnych oraz metod ich wspierania, w szczególności w warunkach uniwersyteckich.

Pełny opis:

Kurs skierowany jest do wszystkich. Omawiane będą strategie tworzenia przyjaznego środowiska nauki i pracy, budowania zespołów, prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz wspierania relacji interpersonalnych w grupach zróżnicowanych poznawczo. Przedmiot zakłada dialog z uczestnikami – analizy przypadku, ćwiczenia warsztatowe, dyskusje – w formie dostosowanej do uczestników. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się istniejącym mechanizmom wsparcia oraz możliwościom wprowadzania zmian na wszystkich poziomach organizacji studiów i nie tylko.

Zajęcia będą oparte m.in. o doświadczenia prowadzącego jako osoby zastanawiającej się nad neuroróżnorodnością w środowisku akademickim.

Wprowadzenie do neuroróżnorodności:

● Pojęcie neuroróżnorodności i jego ewolucja historyczna.

● Przegląd odmiennych stylów poznawczych: ADHD, ASD, dysleksja, inne.

● Obszary funkcjonowania aktualnie uważane za problematyczne.

Funkcjonowanie osób neuroróżnorodnych w środowisku akademickim:

● Wyzwania w procesie uczenia się i nauczania, zarządzaniu czasem, koncentracją i stresem.

● Komunikacja, odczytywanie emocji, radzenie sobie w sytuacjach społecznych.

● Przykłady narzędzi i strategii pomocnych w organizacji pracy, nauki i życia codziennego (planery, kalendarze, listy zadań, techniki regulacji stresu).

Neuroróżnorodność a relacje w grupie:

● Budowanie relacji z uwzględnieniem odmiennych stylów myślenia.

● Zarządzanie konfliktem, elastyczność komunikacji, empatia.

● Rola tutorów i mentorów, działanie BON i innych jednostek wsparcia.

Neuroróżnorodność w kulturze i mediach:

● Analiza wybranych przedstawień postaci neuroróżnorodnych w kulturze popularnej

● Dyskusja nad stereotypami, ich wpływem na społeczeństwo i postawy akademickie.

Efekty uczenia się:

Wiedza

● Zna i rozumie podstawowe pojęcia związane z neuroróżnorodnością (ADHD, ASD, dysleksja itp.)

● Zna i rozumie wyzwania, z jakimi mierzą się osoby neuroróżnorodne w kontekście akademickim.

● Zna i rozumie strategie wsparcia i dostosowania środowiska dydaktycznego.

Umiejętności

● Potrafi zidentyfikować potrzeby osób neuroróżnorodnych

● Potrafi skutecznie komunikować się i pracować w zespole z uwzględnieniem różnorodnych profili poznawczych.

● Potrafi krytycznie ocenić funkcjonujące już rozwiązania wsparcia

Kompetencje społeczne

● Jest gotów do budowania empatii i zrozumienia dla osób neuroróżnorodnych.

● Jest gotów do inicjowania zmian w środowisku akademickim na rzecz zwiększenia dostępności i inkluzywności.

● Jest gotów do rozwijania nowych rozwiązań oraz do dialogu o nich

Metody i kryteria oceniania:

● Aktywny udział w ćwiczeniach warsztatowych i dyskusjach.

● Realizacja zadań domowych (do 1h tygodniowo włącznie z opisem)

● Ocena końcowa będzie wynikała z aktywności na zajęciach (40%) oraz realizacji zadań domowych (60%).

Aktywność na zajęciach: oceniana na podstawie zaangażowania w dyskusje, wykonywanie zadań warsztatowych, wkład w pracę grupową.

Zadania domowe: do 1h tygodniowo włącznie z opisem

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2025/26" (zakończony)

Okres: 2026-02-16 - 2026-06-07
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Alexander Krupiński-Ptaszek
Prowadzący grup: Alexander Krupiński-Ptaszek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki.
ul. Pasteura 5, 02-093 Warszawa tel: +48 22 5532 000 https://www.fuw.edu.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.3.0.0-7 (2026-05-27)