Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kult świętych na chrześcijańskim Zachodzie: początek i rozwój zjawiska (od IV do X wieku)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2900-MK1-KSCHZ
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Kult świętych na chrześcijańskim Zachodzie: początek i rozwój zjawiska (od IV do X wieku)
Jednostka: Wydział Historii
Grupy: Przedmioty Historii I stopnia, fakultatywne
Przedmioty Historii II stopnia
Przedmioty Historii II stopnia, Doskonalenie kompetencji badacza epok i dziedzin historycznych
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Skrócony opis:

Zajęcia mają na celu wspólne prześledzenie początków i rozwoju kultu świętych chrześcijańskich w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Podstawą kursu będzie wspólna lektura różnorodnych tekstów źródłowych, przynależących do odmiennych gatunków literackich i powstałych od III do XI wieku. Uczestniczki i uczestnicy zajęć będą obserwować z jednej strony trwałość pewnych elementów kultury religijnej związanej z kultem świętych a z drugiej strony nowe zjawiska, które niejednokrotnie w znaczący sposób zmieniały jego charakter.

Pełny opis:

Kult świętych jako element religii chrześcijańskiej pojawił się stosunkowo późno. Zajęcia przybliżą słuchaczkom i słuchaczom różne teorie dotyczącego jego genezy. Uczestniczki i uczestnicy wspólnie z prowadzącym zbadają związki kultu świętych z różnymi innymi zjawiskami mogącymi mieć wpływ na jego narodziny, takimi jak cześć oddawana męczennikom, pielgrzymki do miejsc świętych, czy narodziny duchowości ascetycznej.

Dużo miejsca zostanie poświęcone kształtowaniu się lokalnych kultów i środków ich promocji. Studentki i studenci będą obserwować „fabrykację” świętych na przykładzie homiletyki i zbiorów cudów, a także zaszczepianie w nowych miejscach kultów o nieraz bardzo dalekiej proweniencji za pomocą translacji relikwii. Na przykładzie Arediusza z Limoges i Radegundy z Poitiers omówione zostaną jedne z pierwszych kolekcji relikwii, a relikwiarze Teuderyka z Agaune i świętej Fides z Conques pozwolą na analizę sposobu przechowywania relikwii i wykorzystywania ich w czynnościach kultowych, np. w procesjach.

Osobno zostaną prześledzone początki liturgii bezpośrednio powiązanej z kultem świętych a także ścisły związek pomiędzy rozwojem kultu świętych i ich relikwii a przemianami w duchowości eucharystycznej. Przedmiotem zainteresowania będzie także świętość kobiet oraz wykorzystanie kultu świętych w sytuacjach kryzysowych: upadku władzy centralnej i oczekiwaniu rychłego końca świata.

Efekty uczenia się:

Po skończonym kursie jego uczestniczka bądź uczestnik będą potrafili wskazać główne hipotezy dotyczące narodzin kultu świętych i najważniejsze źródła o nim opowiadające. Studentki bądź studenci będą też w stanie wymienić kluczowe elementy rozwoju kultu świętych we wczesnym średniowieczu. Będą rozpoznawać różnorodne typy twórczości hagiograficznej, a także spostrzegać elementy narracji hagiograficznej w innego typu źródłach, nie tylko pisanych. Studenci będą też potrafili wskazać elementy rozwoju gatunku hagiograficznego i cechy charakterystyczne dla twórczości danej epoki. Posiądą też umiejętność identyfikacji i odpowiedniej interpretacji toposów literackich zawartych w utworach hagiograficznych. Zostaną też przygotowani do krytycznej analizy źródła historycznego pod kątem doboru właściwego kwestionariusza badawczego.

Metody i kryteria oceniania:

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2024/25" (zakończony)

Okres: 2025-02-17 - 2025-06-08
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Piotr Okniński, Jerzy Szafranowski
Prowadzący grup: Jerzy Szafranowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki.
ul. Pasteura 5, 02-093 Warszawa tel: +48 22 5532 000 https://www.fuw.edu.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.2.0-7 (2025-06-25)